Strona główna

Historia zespołu
Wokalista
Galeria


Autor: Julian Oleszkowicz [(LO) KL.1F]
im. Romualda Traugutta

Email:
chopin666_15@o2.pl            Copyright (c) 2005
Strona glówna: http://wwww.szkoła.amik.pl


Wczesne lata (1990-1995)

Członkowie zespołu przenieśli się do Los Angeles w latach '80, Podczas gdy d'Amour i Jones poszukiwali pracy w przemyśle filmowym, Danny Carey był już profesjonalnym perkusistą, grał w Carole King, Pigmy Love Circus i Green Jelly. Keenan, d'Amour i Jones chcąc założyć zespół musieli znaleźć perkusistę, zasięgnęli więc opinii znajomego Jonesa z liceum - Toma Morello, który polecił im właśnie Danny'ego Carey'a.
Po sformowaniu składu, grupa rozpoczęła przygotowania do nagrania swojego pierwszego wydawnictwa, Opiate (1992), którego nazwę zasięgnęli ze znanego cytatu Karola Marxa - "Religia [...] to opium dla mas". EPka zawierała 6 ostrzejszych utworów w tym single Opiate i Hush, które szybko zyskały sobie zwolenników. Do utworu Hush powstał również teledysk, w którym zespół wystąpił nago z plakietkami na genitaliach i ustach, które symbolizowały cenzurę.
Tool szybko, bo już w 1993 roku, nagrał swój pierwszy długogrający album - Undertow. Wkrótce po wydaniu płyty ruszył w trasę z Rollins Band, Fishbone oraz Rage Against The Machine, dzięki której album osiągnął szczyt popularności (14 maja 2001 Undertow osiągnął status podwójnej platynowej płyty).
Zespół wzbudził również wiele kontrowersji wraz z wydaniem singla i teledysku Prison Sex (wyreżyserowanym de facto przez Adama Jonesa). Kilka stacji telewizyjnych odmówiło jego emisji (w tym MuchMusic i MTV).
Tuż po rozpoczęciu nagrań na drugi materiał, we wrześniu 1995, d'Amour opuścił zespół z powodów ambicjonalnych (chciał tworzyć jeszcze bardziej eksperymentalną muzykę), w listopadzie zastąpił go Justin Chancellor, wcześniejszy basista Peach, angielskiego zespołu, z którym Tool grał trasy w Europie.

Anima, A Perfect Circle, Salival

Po przyjęciu nowego basisty Tool kończy nagrywanie drugiego albumu, który oficjalnie wydany zostaje w październiku 1996r. Po raz kolejny zespół ma problemy ze swoim singlem w mediach. Tym razem MTV zbojkotowało teledysk Stinkfist, zmieniając jego nazwę na Track #1, uważając, iż nazwa ma zbyt ofensywną wymowę, wersje radiowe utworu zostają natomiast skrócone i pozbawione części tekstu. Anima została zadedykowana zmarłemu satyrykowi Billowi Hicksowi, z którego skeczy często korzystała w swoich utworach (np. refren utworu Anema).
W 1997 dotychczasowa wytwórnia promująca zespoł, Volcano Records zerwała kontrakt i wniosła sprawę do sądu przeciwko grupie, co stało się bezpośrednim powodem absencji zespołu na tle wydawniczym. Niemożność wydawnicza spowodowała także powstanie grupy A Perfect Circle, którą Maynard James Keenan założył z byłym technicznym Toola Billym Howerdelem.
Tool na doniesienia prasowe dotyczące domniemanego rozpadu zespołu wydaje w roku 2000 VHS/DVD/CD box set Salival, zawierający jeden nowy utwór, Merkaba, covery zespołów Led Zeppelin (No Quarter) oraz Peach (You Lied) oraz nową wersję, bardzo popularnego wśród fanów, utworu Pushit. Box zawierał również szereg teledysków i materiałów video.

Lateralus

W lutym 2001 r. zespół wydaje kolejny album, Lateralus, na którym średnia długość utworu oscylowała w okolicach sześciu i pół minuty, a teledysk do utworu Parabola (na albumie stanowi on dwa utwory Parabol oraz Parabola) trwał ponad dziesięć i pół minuty co było powodem niechęci mediów do jego puszczania. Mimo tego album osiągnął ogromny światowy sukces dochodząc do pierwszego miejsca na liście Billboard Top 200 już w pierwszym tygodniu po debiucie, a utwór Schism nagrodzony został nagrodą Grammy za najlepsze przedstawienie metalowe 2001 r.

10.000 days
Płyta 10.000 days została wydana w maju 2006 i od razu osiągnęła szczyty sprzedawalności. Tytuł dotyczyć ma 10 tysięcy dni, czyli w przybliżeniu 27 lat, które minęło od początku choroby aż do śmierci matki Maynarda Jamesa Kennana.


powrót